Balkon w bloku – jak zaaranżować? Garść wskazówek i inspiracji

Marzysz czasem, by rozsiąść się wygodnie na świeżym powietrzu z filiżanką gorącej kawy i zatopić w ulubionej lekturze albo w ciepły letni wieczór poplotkować z przyjaciółką przy kieliszku wina?
No tak, tylko problem w tym, że nie masz ogrodu, bo mieszkasz w bloku?
Nie ma rzeczy niemożliwych! Jeżeli tylko masz balkon, Twoje marzenie jest na wyciągnięcie ręki!

Balkon to integralna część mieszkania, nie zapominaj o tym. Traktuj go jak przedłużenie mieszkania – zwłaszcza wtedy, gdy jest ono niewielkie.

Balkon to dodatkowa przestrzeń użytkowa, która może się stać fantastycznym miejscem relaksu, spędzania wolnego czasu, a nawet sercem domu w okresie od wiosny aż do późnej jesieni. Wystarczy go tylko odpowiednio zaaranżować, a to zależy wyłącznie od Twojej kreatywności. Nawet ograniczony budżet nie będzie przeszkodą w urządzeniu przytulnego kąta pod chmurką. Jedynie ograniczyć Cię może własna wyobraźnia.

Nawet najmniejszy balkon można zaaranżować w taki sposób, żeby nie tylko wyglądał estetycznie, ale też był funkcjonalny.

fot. Ewa Kusy

Co na podłogę

Od czego zacząć? Aranżację balkonu zacznij najlepiej od początku, czyli od posadzki, od której zależy nie tylko estetyka, ale i komfort użytkowania balkonu.
Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań:

– terakota lub gres – pamiętaj, by wybrać te mrozoodporne i antypoślizgowe. Są wytrzymałe na wilgoć, niskie temperatury i łatwe w utrzymaniu czystości.
– gotowa drewniana podłoga w elementach – jest łatwa w samodzielnym położeniu, estetyczna i przyjemna w dotyku. Należy jednak pamiętać o jej zaimpregnowaniu.
– sztuczna trawa – występuje w rolce oraz gotowych panelach do samodzielnego montażu. Łatwy i tani sposób na uzyskanie oryginalnego i przytulnego efektu.

Pamiętaj, że niezależnie od materiału, jaki wybierzesz, musi być wytrzymały na zróżnicowane warunki pogodowe!

Źródło: www.liiv.blog

     Źródło: www.m2.ikea.com

Meble balkonowe

Jeżeli masz już posadzkę, to czas zadbać o kąt do siedzenia.
Tutaj znowu masz kilka rozwiązań. Możesz kupić gotowe meble balkonowe albo rozejrzeć się po domu i wykorzystać elementy rzadko używane, dając im np. nową oprawę kolorystyczną. Kolejnym rozwiązaniem jest stworzenie czegoś samemu. Możesz wykorzystać skrzynki na owoce, europalety czy szpule po kablach i dać im nowe życie. Niewątpliwie będziesz mieć oryginalny i jedyny w swoim rodzaju wystrój  balkonu.

Oczywiście niezależnie, na które zdecydujesz się rozwiązanie, meble dopasuj do wielkości balkonu.
Warto też pomyśleć, by były funkcjonalne i praktyczne, czyli łatwe w składaniu i przechowywaniu poza sezonem. Mogą być drewniane, metalowe, plastikowe oraz tekstylne. Żeby wygodnie rozsiąść się w swoim prywatnym podniebnym kąciku, masz do wyboru krzesła, fotele bądź siedziska, a nawet huśtawki i hamaki. Pamiętasz co na początku mówiłam o wyobraźni? Tylko ona stanowi ograniczenie 😉

Pamiętaj też o stoliku. Przydaje się, by odstawić filiżankę, odłożyć gazetę czy zjeść przy nim posiłek. Nie masz miejsca na stolik? Jego rolę zawsze może pełnić parapet lub stołek albo składany blat, który możesz zamontować do barierki balkonu lub ściany.
Tak czy inaczej, meble to tylko połowa sukcesu. 

Źródło: www.planete-deco.fr

     Źródło: www.ikea.com/pl

Dekoracje

Tak, to właśnie dekoracje są drugą połową sukcesu. To dzięki nim stworzysz niepowtarzalny klimat.
Pamiętaj, że  swój balkon możesz urządzić w dowolnym stylu. Wolisz styl etno, skandynawski, boho, romantyczny, a może śródziemnomorski?
Należy w tym przypadku dobrać dodatki, meble a także rośliny tak, by tworzyły spójną kompozycję.
Dekoracje, to wszelkiego rodzaju dodatki tekstylne (poduszki, pledy, dywaniki czy chodniczki balkonowe), które zapewnią Ci wygodę i komfort, różnego rodzaju lampiony, girlandy czy świece, które nadadzą magii i przytulności oraz donice, skrzynki, koszyczki, w których umieścisz rośliny.

fot. Ewa Kusy

Rośliny balkonowe

Przede wszystkim pamiętaj, że nawet balkonowe rośliny mają różne upodobania, więc dobierz je względem stopnia nasłonecznienia swojego balkonu. Dzięki temu ułatwisz sobie ich pielęgnację i będziesz mogła długo cieszyć się ich widokiem.
Jest cała lista roślin balkonowych, w których możesz przebierać do woli, w zależności jaki styl i charakter balkonu wybierzesz. Mogą to być różnego rodzaju trawy ozdobne czy oliwki, sadzone w skrzyniach i wielkich donicach, ustawionych na podłodze, dobrze wszystkim znaną lawendę, która jest uniwersalna i dobrze będzie prezentowała się na podłodze, jak i na stoliku, parapecie, czy wisząc na balustradzie.
Możesz też wybrać bardziej kolorowe i ukwiecone rośliny, takie jak lobelie, surfinie, werbeny, czy popularne pelargonie, które pięknie będą zwisać z doniczek zawieszonych na ścianie czy balustradzie Twojego balkonu.

fot. Ewa Kusy

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *